Product Description
MikroTik RBSXT-5nDr2
5GHz SXT 18dBi 802.11an 2x2 CPE PoE ROW
Our best price/performance 5Ghz CPE. The SXT Lite5 (product code RBSXT5nDr2), 5Ghz 16dBi integrated antenna with 600MHz CPU, 64MB RAM and RouterOS L3 installed.
SXT Lite5 is a low cost, high transmit power 5GHz outdoor wireless device. It can be used for point to point links or as a CPE for point to multipoint installations.
- Atheros AR9344 600MHz CPU
- 64MB DDR2 SDRAM onboard memory
- One 10/100 Ethernet port, L2MTU frame size up to 4076
- Onboard dual chain 5GHz 802.11a/n Atheros wireless module; 10kV ESD protection on each RF port
Specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | RBSXT5nDr2 |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | AR9344 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 600 MHz |
| Dimensions | 140x140x56mm |
| License level | 3 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -30C .. +80C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Max Power consumption | 7W |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 8-32 V |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
Wireless
| Details | |
|---|---|
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 16 |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9344 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
Wireless specifications
| 5 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
|---|---|---|
| 6MBit/s | 27 | -95 |
| 54MBit/s | 23 | -80 |
| MCS0 | 27 | -95 |
| MCS7 | 22 | -77 |
UAE Dirham
USD