Product Description
MikroTik RBSXTG-5HPnD-SAr2
5GHz SXTG 90° 14dBi Sector 11an 1xGb L4
SXTG-5HPnD-SAr2 is a low cost, high speed 5GHz outdoor wireless sector access point. It has a ninety degree antenna to provide a wider coverage than our previous SXT units.
Complete with a ready to mount enclosure and built-in 14dBi antenna, the package contains everything you need to set it up in a matter of minutes.
- AR9344 600MHz CPU
- 64MB DDR SDRAM onboard memory
- 10/100/1000 (Gigabit) Ethernet port
- Onboard dual chain 5GHz 802.11a/n .10kV ESD protection on RF port
Specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | RBSXTG-5HPnD-SAr2 |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | AR9344 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 600 MHz |
| Dimensions | 140x140x56mm |
| License level | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -30C .. +80C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Max Power consumption | Up to 7W |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
Wireless
| Details | |
|---|---|
| Wireless 5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 14 |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9344 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
Other
| Details | |
|---|---|
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
Wireless specifications
| 5 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
|---|---|---|
| 6MBit/s | 30 | -96 |
| 54MBit/s | 27 | -80 |
| MCS0 | 30 | -95 |
| MCS7 | 26 | -73 |
UAE Dirham
USD