Product Description
Specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | RBSXTLTE3-7 |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | AR7241 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 400 MHz |
| Dimensions | 140x140x105mm |
| License level | 3 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -30 + 70 C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Max Power consumption | 5W |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 11-57 V |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
Mobile
| Details | |
|---|---|
| LTE Category | 3 (100Mbit/s Downlink, 50Mbit/s Uplink) |
| LTE FDD bands | 3 (1800MHz) / 7 (2600MHz) |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Number of SIM slots | 1 Modem (Mini SIM) |
Other
| Details | |
|---|---|
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
UAE Dirham
USD