Product Description
Specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | RB960PGS |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9557 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 800 MHz |
| License level | 4 |
| Size of RAM | 128 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -40 + 70 C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Max Power consumption | 9W |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE out | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 12-57 V |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 12-57 V |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 5 |
Fiber
| Details | |
|---|---|
| SFP ports | 1 |
Peripherals
| Details | |
|---|---|
| Number of USB ports | 1 |
| USB Power Reset | Yes |
| USB slot type | USB type A |
Other
| Details | |
|---|---|
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
UAE Dirham
USD