Product Description
MikroTik RBMetal5SHPn
5GHz 400MHz 64MB 11an 1x1 Outdoor L4
The new, completely waterproof, rugged, and super high powered RouterBOARD Metal. The serious outdoor wireless device. Fully sealed, industrial design metal case, powered by RouterBOARD and RouterOS. 1.3 WATT of output power - to reach the last mile, in any conditions.
It has a built-in N-male connector, and pole attachment points, so you can attach it to an antenna directly, or use a standard antenna cable. LED signal indicators make it easy to install and align.
Shipped complete with power injector, adapter and mounting kit.
Specifications
| Details | |
|---|---|
| Product code | RBMetal5SHPn |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | AR7241 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 400 MHz |
| Dimensions | 177x44x44mm, 193g |
| License level | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -30C to +70C |
Powering
| Details | |
|---|---|
| Max Power consumption | 11.5W |
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 9-30 V |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
Wireless
| Details | |
|---|---|
| Wireless 5 GHz number of chains | 1 |
| Wireless 5 GHz standards | 802.11a/n |
| Wireless 5 GHz chip model | AR9280 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
UAE Dirham
USD